Korekcja nosa

Uniklinik

Operacja plastyczna nosa obejmuje zmianę kształtu oraz rekonstrukcję nosa jeśli został on uszkodzony w wyniku urazu, czy choroby. Do typowych zniekształceń, z którymi pacjenci zgłaszają się do chirurga plastyka należą najczęściej zbyt duży i krzywy nos, a także nos garbaty. W dalszej mierze są to zbyt duży, opadający, rozdwojony lub asymetryczny czubek nosa oraz zbyt duże lub asymetryczne skrzydełka nosa i rozszczep warg.

Korekta nosa - galeria zdjęć przed i po - wejdź i zobacz

 

Poniżej prezentujemy film, w którym dr Maciej Charaziński dzieli się z Państwem swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zabiegu korekty nosa.

 

 

 
Zabieg

Zniekształceniom nosa często towarzyszą problemy z oddychaniem (szczególnie dokuczliwe przy zwiększonym wysiłku oraz podczas snu). W czasie operacji plastycznej nosa chirurg stara się poprawić zarówno wygląd jak i jego funkcjonalność – po operacji pacjent powinien dobrze oddychać przez nos i odczuwać zapachy.

Zabieg korekcji estetycznej nosa najczęściej oznacza ingerencję w jego część chrzęstną a czasami także kostną. Po dokonaniu zabiegu, skóra sama obkurcza się i układa na nowym kształcie. Czas obkurczania zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim wieku pacjenta oraz rodzaju skóry. Ponieważ skóra ma ograniczoną zdolności do obkurczania się, nie dokonuje się zbyt dużych korekcji. Grubsza skóra obkurcza się dłużej i gorzej lecz dobrze maskuje pooperacyjne nierówności, zaś cienka obkurcza się szybciej lecz są na niej wyczuwalne, a czasami nawet widoczne bardzo drobne nierówności.

Operacja plastyczna nosa odbywa się w klinice i trwa około 2 do 4 godzin. Po operacji nos jest usztywniany paskami gazy od wewnątrz oraz plastrami modelującymi i gipsem od zewnątrz. Nieuniknionym następstwem operacji jest obrzęk i zasinienie, które narastają w ciągu 48 godzin po zabiegu, po czym stopniowo ustępują.

Przez pierwszy tydzień po operacji powinno się unikać wszelkich czynności w których występuje ryzyko przypadkowego urazu nosa. Na pierwsze badanie kontrolne pacjent zgłasza się po 7-9 dniach. Wówczas, zdejmuje mu się gips i szwy. Nos ma już nowy kształt. Kolejne badania kontrolne są: po miesiącu, po pół roku i po roku od zabiegu. Swój ostateczny kształt nos przybiera na ogół półtora roku od operacji.

 

Warto wiedzieć

W przypadku podjęcia decyzji o operacji należy pamiętać, iż nos jest centralną częścią twarzy. Nawet najładniejszy nos z okładki magazynu dla pań, może źle wyglądać, gdy zostanie przeniesiony na inną twarz. Myśląc o korekcji nosa bierze się pod uwagę ogólny kształt twarzy, układ policzków, warg, powiek, czoła i brody. Jeśli twarz jest pociągła, wymaga dłuższego nosa, okrągła – może dobrze wyglądać z krótkim i zadartym. Nos kobiety powinien być subtelniejszy, niż mężczyzny. Mężczyzna źle wygląda  z małym nosem. Ponadto nos odzwierciedla także osobowość człowieka. Ludzie o władczych charakterach mają zwykle większe i bardziej wyraziste nosy niż osoby łagodne.

Według klasycznych kanonów piękna, długość nosa powinna stanowić środkową 1/3 długości twarzy. Natomiast szerokość nosa (w najszerszym miejscu) powinna być taka jak odległość pomiędzy wewnętrznymi kącikami oczu. Poprowadzenie przez twarz 4 pionowych linii – przez oba wewnętrzne i oba zewnętrzne kąciki oczu – powinno ją podzielić na 5 równych części, z której środkową zajmie nos.
 
Efekt operacji estetycznej jest postrzegany subiektywnie. Według aktualnych statystyk, około 10% osób po operacji estetycznej może nie być zadowolonych z końcowego wyniku.

Drobne zabiegi korekcyjne nosa można wykonywać kwasem hialuronowym. Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwają ok 10 min. Efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Zabieg jest odwracalny, co stanowi jego ogromną zaletę. Pacjent niezadowolony z wyniku ma po pewnym czasie swój poprzedni nos. Pacjenci zadowoleni mogą zabieg powtórzyć lub poddać się operacji w celu uzyskania trwałego wyniku. Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego stanowią skuteczną metodę maskowania drobnych niedoskonałości po operacjach chirurgicznych nosa. Dzięki mało inwazyjnemu zabiegowi można często uniknąć poważnej i ryzykownej powtórnej operacji nosa